Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 982.

Jak dobrać formę reklamy, by przyniosła korzyści naszej firmie?

(3 votes)

W dzisiejszych czasach do dyspozycji właścicieli firm jest szeroki wachlarz różnorodnych form reklamy, z wykorzystaniem których mogą promować swoje przedsiębiorstwa i przyczynić się do wzrostu ich popularności. Wybór między nimi nie jest prosty, z pewnością jednak nie powinien być przypadkowy, ani dokonany pod wpływem impulsu.

Podstawowym kryterium, którym powinniśmy kierować się przy porównywaniu dostępnych rodzajów reklamy jest skuteczność ich działania. Jeśli akcja promocyjna będzie skuteczna, szybko zauważymy jej wymierne efekty w postaci wzrostu zainteresowania naszą firmą i jej produktami, czy usługami. W dalszej kolejności możemy spodziewać się większych zysków, które są celem każdej firmy. Z drugiej strony, jeśli źle wybierzemy formę promocji wskutek pośpiechu czy podjęcia nieprzemyślanej decyzji, może się okazać, że wydaliśmy pieniądze przeznaczone na marketing, nie zyskując niemal nic w zamian. Firma zamiast zyskać straci. Nie warto zatem ryzykować, ale oprzeć się na opinii profesjonalistów. Co ciekawe, badania przeprowadzone przez specjalistów z dziedziny marketingu, określające poziom skuteczności poszczególnych form reklamy wykazały, że do najbardziej efektywnych należą te najprostsze, jak chociażby roznoszenie ulotek.
Oczywiście nie należy z góry zakładać, że wystarczy wydrukować nieco ulotek o dowolnej treści i rozdać je przypadkowym ludziom na ulicy, by zapewnić sukces swojej firmie i zarobić kokosy. Skuteczne kampanie, bez względu na wybraną formę reklamy, zawsze muszą być starannie zaplanowane i dostosowane do potrzeb konkretnego klienta. Wskazane jest opracowanie indywidualnego planu kampanii i stopniowa realizacja jego kolejnych etapów. Zasada ta obowiązuje również wtedy, gdy w grę wchodzi kolportaż ulotek.
JAKIE MATERIAŁY REKLAMOWE WYBRAĆ?
Aby zapewnić sobie wysoką skuteczność tego akcji, reklamowej bazującej na kolportażu musimy przede wszystkim przemyśleć, jaki rodzaj materiałów reklamowych wykorzystamy w swojej kampanii. Najprostsze, najtańsze i najpopularniejsze są ulotki. Do naszej dyspozycji są jednak również chociażby gazetki promocyjne, które świetnie sprawdzają się w przypadku praktycznie każdego sklepu, bez względu na to, w jakiej branży działa. W przypadku dużych firm, z większym budżetem na marketing dobrym wyborem mogą okazać się również różnego rodzaju gadżety reklamowe. Klienci bardzo lubią je otrzymywać, a nazwa firmy, której logo jest umieszczone na gadżetach niemal automatycznie wywołuje w nich pozytywne skojarzenia. Nie da się jednak ukryć, że jednym z najważniejszych kryteriów wyboru materiałów reklamowych w przypadku większości firm jest po prostu budżet przeznaczony na daną kampanię.
JAK ZAPROJEKTOWAĆ ULOTKĘ?
Oprócz rozsądnego wyboru materiałów reklamowych konkretnego rodzaju, duże znaczenie ma również to, co na nich umieścimy. W każdym przypadku powinno to być na przykład duże i czytelne logo firmy. Dzięki temu już jeden rzut oka na ulotkę, czy gazetkę promocyjną wystarczy, by odbiorca zorientował się, z jaką firmą ma do czynienia. Co więcej, dobrze opracowane, czytelne logo zapada w pamięć już przy pierwszym kontakcie. Oznacza to, że odbiorca w zasadzie nie musi szczegółowo zapoznawać się z treścią otrzymanej ulotki, aby jego podświadomość zarejestrowała informacje o firmie. Wystarczy, że wpadnie mu w oko logo firmy. Nie oznacza to jednak bynajmniej, że sama treść ulotki nie ma znaczenia. W końcu założeniem kampanii jest dotarcie do określonego odbiorcy i zainteresowanie go ofertą firmy. W związku z tym na ulotce powinny znaleźć się najważniejsze informacje na ten temat podane w przystępnej, przyjaznej dla odbiorcy formie. Stawiamy na konkrety i zwięzły język. Dobrze jest też stosować wyliczenia i wypunktowania, które zwiększają czytelność ulotki i ułatwiają zrozumienie jej treści. Na ulotce powinny znaleźć się ponadto dane teleadresowe, ułatwiające odbiorcom zlokalizowanie firmy i kontakt z nią.
JAKĄ FORMĘ KOLPORTAŻU WYBRAĆ?
Kiedy zdecydujemy już, jak powinny wyglądać ulotki, z pomocą których chcemy promować swoją firmę, musimy jeszcze zastanowić się, w jaki sposób trafią one do potencjalnych odbiorców. I w tym względzie mamy bardzo zróżnicowane możliwości. Stosunkowo popularne jest rozdawanie ulotek na ulicy i wręczanie ich przypadkowym przechodniom. Skuteczność takiej metody jest dość niska przy dużych nakładach materiałów – wiele osób wyrzuca ulotki otrzymane na ulicy, nie zaszczycając ich ani jednym spojrzeniem. Znacznie lepsze efekty przynosi roznoszenie ulotek bezpośrednio do mieszkań lub do skrzynek pocztowych. W takim przypadku potencjalny odbiorca chcąc nie chcąc musi przyjrzeć się ulotce po to, by zdecydować, czy jest mu ona potrzebna, czy też lepiej się jej pozbyć bez zagłębiania się w jej treść. Już ten moment wystarczy, by wzbudzić jego zainteresowanie. Jeśli treść i forma ulotki będą wystarczająco interesujące, odbiorca z pewnością choć pobieżnie zapozna się z jej zawartością. Podstawowy cel kampanii reklamowej zostanie zatem osiągnięty.