Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 982.

Roznoszenie ulotek dobry pomysł na promocje firmy.

(6 votes)

Szukając pomysłu na skuteczne promowanie usług swojej firmy, warto poświęcić nieco uwagi roznoszeniu ulotek. To stosunkowo niedroga, a przy tym skuteczna forma reklamy. Różnorodność form, w jakich występuje umożliwia dobór takiej, która najlepiej odpowiada potrzebom naszego przedsiębiorstwa.

Trzy najpopularniejsze formy ulotek to druki bezadresowe, adresowe oraz naręczne. Dobrze jest zapoznać się z wadami i zaletami ich wszystkich, zanim zdecydujemy się na którąkolwiek z nich.
Druki bezadresowe są drukowane seryjnie, nie trafiają bowiem do rąk konkretnych odbiorców, ale do szerokiego grona osób potencjalnie zainteresowanych usługami lub produktami danej firmy.
Jako że tego rodzaju ulotki nie są personalizowane, koszt ich wytworzenia jest stosunkowo niski. W takiej formie drukuje się na przykład ulotki wyborcze, czy gazetki reklamowe ze sklepów. Druki bezadresowe mogą być roznoszone w kilku różnych formach. Najpopularniejsza to umieszczanie ich w skrzynkach lub euroskrzynkach. To wygodna opcja z punktu widzenia kolporterów, szczególnie jeśli roznoszą ulotki w blokach. Możliwość zostawienia materiałów w skrzynce pocztowej oszczędza im sporo czasu i wysiłku. Ulotki mogą być także umieszczane za wycieraczkami samochodów, należy jednak mieć na uwadze, że spora część odbiorców uważa taką formę dystrybucji za niewygodną i irytującą. Warto więc zastanowić się, czy stosując ją, więcej zyskamy, czy stracimy. W przypadku druków adresowanych wygląda to nieco inaczej. Powinny one trafiać bezpośrednio w ręce zainteresowanych odbiorców, ponieważ każda ulotka jest oznaczona konkretnymi danymi adresowymi. Rodzi to kolejny problem, a mianowicie zdobycie wiarygodnej, legalnej bazy klientów. Istnieje na to kilka sposobów. W najlepszej sytuacji są firmy, które dysponują własną bazą, zgromadzoną w trakcie swojej działalności. Można też kupić gotową bazę od firm specjalizujących się w gromadzeniu danych, jednak w tym przypadku trzeba liczyć się z tym, że na takiej liście mogą znaleźć się przypadkowe osoby, zupełnie niezainteresowane treścią naszej ulotki. Tworząc bazę samodzielnie, mamy zdecydowanie większy wpływ na to, do kogo trafiają nasze materiały. Powinniśmy liczyć się także z tym, że przygotowanie materiałów adresowanych, dedykowanych konkretnym odbiorcom kosztuje nieco więcej niż seryjny druk ulotek bezadresowych.
Ostatnim rodzajem materiałów reklamowych powszechnie wykorzystywanym przez firmy są ulotki wręczane bezpośrednio do rąk odbiorców. Ich dystrybucją zajmują się specjalnie zatrudnione w tym celu osoby. Dużą rolę odgrywa tu właściwy dobór miejsca, w którym będzie odbywał się kolportaż. Nie jest to proste, szczególnie jeśli w grę wchodzi spore miasto, takie jak Warszawa czy Kraków. Miejsce dystrybucji ulotek powinno być uczęszczane przez dużą ilość przechodniów. Z drugiej strony nie powinny to być zupełnie przypadkowe osoby. Warto wybrać takie miejsce, w którym znajduje się maksymalnie dużo osób potencjalnie zainteresowanych ofertą naszej firmy. Starannie przemyślana strategia zwiększa szanse na sukces naszej kampanii reklamowej. Osoby, które chcą promować swoją firmę poprzez roznoszenie materiałów reklamowych muszą wybierać optymalną formę ulotek i ich dystrybucji, przy uwzględnieniu indywidualnych uwarunkowań i potrzeb swojej firmy. Dobrym rozwiązaniem jest też zlecenie przygotowania ulotek i ich kolportażu firmie zewnętrznej, specjalizującej się w tego rodzaju zleceniach.