Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 982.

Ulotki - opłacalna forma reklamy

(4 votes)

Duża ilość firm zastanawia się nad możliwością zagospodarowania ulotek jako reklamy zadaje pytanie o opłacalność tej formy promocji. Nic dziwnego - w dzisiejszych czasach praktycznie wszelkie postępowanie marketingowe jest ukierunkowane na korzyść. Inwestując określoną sumę w reklamę, liczymy na to, że w rezultacie zarobimy dzięki niej znacznie więcej.

Z drugiej strony, bez jakichkolwiek nakładów na reklamy trudno liczyć na powodzenie w dzisiejszych czasach. W końcu wielkie miasta, takie jak Warszawa czy Gdańsk charakteryzują się bardzo ostrą konkurencją w prawie wszelkiej specjalności. Prawidłowo dobrana reklama to szansa na wyróżnienie się na tle konkurencyjnych firm, a tym samym zwiększenie swoich zysków ich kosztem.
Zanim zadecydujemy, że kolportaż ulotek będzie najlepszą formą reklamy naszej firmy, należałoby przeprowadzić chłodną kalkulację. Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się, ile będziemy musieli zapłacić za przygotowanie, wydruk i roznoszenie ulotek. Sporo zależy tu od naszych indywidualnych żądań, potrzeb i upodobań, na początku poprawnie jest jednak skupić się na typie najprostszym. Zakładamy więc, że chcielibyśmy przygotować pospolitą ulotkę, drukowaną na zwykłym papierze, w formie druku bezadresowego, niekierowanego do żadnego konkretnego odbiorcy. Przy odrobinie dobrych chęci treść ulotki można opracować na własną rękę, oszczędzając w ten sposób na zatrudnieniu doświadczonego copywritera. Pomysł graficzny powinien jednak być przygotowany przez specjalistę w tej dziedzinie - w przeciwnym wypadku wyniki mogą być wątłe. Właściwym rozwiązaniem jest także skorzystanie z usług rzetelnej agencji reklamowej, która oferuje całościowe przygotowywanie projektu ulotki. Wiąże się to wprawdzie z pewnymi wydatkami, należy jednak uzmysłowić sobie, że ulotka to wizytówka naszej firmy. Im lepiej wygląda, tym większe szanse na to, że przyniesie dochód naszej firmie. Kiedy projekt ulotki będzie już gotów, powinniśmy znaleźć drukarnię, która zajmie się powieleniem naszej ulotki. Obowiązuje zasada - im taniej, tym lepiej, powinno się jednak uważać, by nie obniżać wydatków kosztem jakości wydruku. Kiedy zamówienie w drukarni jest już złożone, możemy zająć się poszukiwaniem firmy, która proponuje fachowy kolportaż ulotek. Ofert z pewnością nie zabraknie. Większość z nas przy zestawianiu usług poszczególnych firm zwraca uwagę przede wszystkim na cenę, natomiast w tym przypadku nie powinno to być główne kryterium. Liczy się też jakość usług. Istotne, by firma była zasługująca zaufania i cieszyła się należytą reputacją wśród bieżących klientów. W przeciwnym razie być może okazać się, że rozdawanie ulotek, za które zapłaciliśmy nigdy nie dojdzie do skutku. Zdarzają się nieuczciwi kolporterzy, którzy zamiast roznosić ulotki zgodnie z podpisaną umową, wyrzucają je do śmieci lub w inny sposób się ich pozbywają. Ewidentne jest, że w takiej sytuacji kampania okaże się w całości nieskuteczna, a pieniądze, które na nią przekazaliśmy będą po prostu zniweczone. Lepiej więc zapłacić nieco więcej za usługi dobrej firmy, z rozbudowanym systemem kontroli pracowników, niż później żałować. Opłacenie usług kompetentnej firmy, której dziedziną jest kolportaż ulotek to już ostatni koszt, który musimy ponieść na tę formę reklamy. Następnie możemy już tylko czerpać z niej korzyści. Jeśli na sto rozniesionych ulotek, ledwie parę spowoduje pozytywną reakcję w postaci zaciekawienia ofertą naszej firmy, wolno uznać, że kampania przyniosła pozytywny skutek. Biorąc pod uwagę, że przekłada się to na realny dochód, wysoce przekraczający nakłady na tę formę reklamy, zainteresowanie roznoszeniem ulotek nie powinno nikogo dziwić.