Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 982.

Ulotki nie dla wszystkich branż.

(3 votes)

Firma ULOTEK.com.pl od wielu lat tworzy swoje własne statystyki na podstawie rozmów z naszymi klientami o efektach kolportażu ulotek. Jak wynika z naszych obserwacji nie każdy towar lub usługę powinno się reklamować w ten sposób.

Dla kogo więc roznoszenie ulotek? Zastanówmy się czy właśnie Państwa firma powinna wybrać tą formę reklamy, a jeżeli nie to dlaczego.
Już na samym początku, zaraz gdy podejmiemy decyzję o promocji swojej firmy, powinniśmy zastanowić się, którą formę reklamy wybrać i jak będzie wyglądała nasza kampania. Jeżeli decyzja padnie na drukowanie i roznoszenie ulotek do skrzynek pocztowych to odpowiedzmy sobie na następujące pytania:
1. Kto jest naszym klientem i jaka jest nasza grupa docelowa.
2. Gdzie są nasi klienci i jakim medium będziemy mogli do nich dotrzeć.
3. Czym zajmują się nasi klienci i na jaką formę reklamy zwrócą uwagę.
4. Czy w tym czasie nasi potencjalni klienci dokonają zakupów lub skorzystają z naszych usług.
Zastanowienie się i uzyskanie odpowiedzi na powyższe pytania jest niezmiernie ważne i można powiedzieć zasadnicze. Bo po co reklamować lody zimą lub usługę wymiany okien w nowym bloku. Nie ma uniwersalnej metody reklamy wszystkich produktów lub usług i dobór odpowiedniej jest tak istotny. Zajmijmy się teraz uzyskaniem odpowiedzi na powyższe 4 pytania.
1. Sprecyzowanie kto jest naszym klientem jest podstawowym pytaniem nie tylko przy działaniach reklamowych, ale w ogóle przy początku zakładania działalności naszej firmy. Musimy zastanowić się nad wieloma sprawami związanymi np. z wiekiem klienta, jego zamożnością, upodobaniami, pochodzeniem, a nawet kolorem skóry czy wadami lub przyzwyczajeniami. Weźmy na przykład reklamę 3 firm gastronomicznych, pierwsza to fastfood typu kebab którego odbiorcami są osoby uboższe oraz młode oraz w wieku średnim. Kolejna firma to restauracja gdzie klientelą są osoby w średnim wieku oraz starsze i dobrze zarabiające. Kolejna firma to restauracja sushi, która ma najwięcej klientów wśród osób młodych i zamożnych, nowobogackich. Niby jedna branża, a 3 różne typy odbiorców. Określenie kim jest nasz klient pozwoli nam na uzyskanie odpowiedzi na kolejne pytanie.
2. Jeżeli wiemy już kim jest nasz klient, zastanówmy się gdzie mieszka, pracuje, którędy chodzi oraz jeździ, jak również to gdzie spędza wolny czas. Na tej podstawie będziemy mogli skierować naszą reklamę w odpowiednie miejsce. Posłużmy się naszym przykładem 3 firm gastronomicznych gdzie szukaliśmy ludzi w różnym wieku i o różnym statusie majątkowym. Wiadomo, że osoby zamożne i młode mieszkają w nowych osiedlach osobo starsze w centrum w apartamentach lub domach. Klienci młodzi mniej zamożni mieszkają w blokach z mieszkaniami 1-2 pokojowymi. Tak możemy ogólnie klasyfikować wszystkich klientów nie tylko odnośnie miejsca zamieszkania, ale również pozostałych parametrów. Gdy wiemy już gdzie znajdują się nasi klienci, zastanówmy się jak do nich dotrzeć. Jeżeli np. znamy trasę naszych klientów do pracy to dobrze byłoby przy drodze zainwestować w bilbord, gdy wiemy gdzie będą szli na lunch lub zakupy to w tym miejscu powinien dostać ulotkę od kolportera, a w przypadku którym znamy rejony zamieszkania to najlepszym rozwiązaniem jest wrzucenie do skrzynki pocztowej ulotki.
3. Nawet gdy dokładnie określimy i znajdziemy naszych klientów, często może to nie wystarczyć. Bardzo ważnym elementem jest sprawienie aby nasi klienci zwrócili uwagę na reklamę. W przypadku ulotek w skrzynce pocztowej każda osoba, która wyjmuje korespondencję musi chociażby spojrzeć na ulotki, aby przez przypadek nie wyrzucić ważnej korespondencji. Ten moment często wystarczy by zainteresować odbiorcę swoją ofertą, ale musimy dobrze zaprojektować ulotkę zarówno pod względem graficznym jak i tekstowym. W przypadku innych form reklamy sprawa wygląda inaczej więc musimy dokładnie zaplanować całą kampanię tak aby klient chociażby spojrzał na chwilę na naszą reklamę.
4. Ostatnia sprawą jest dobór czasu przeprowadzenia naszej akcji reklamowej. Wiele produktów dobrze sprzedaje się wyłącznie latem inne tylko na święta, a jeszcze inne cały rok oprócz wakacji. Dlatego zastanówmy się czy reklama produktu, który w danym momencie po prostu nie idzie jest sens reklamować. Klient, który za 3 miesiące będzie chciał zakupić np. wyjazd wakacyjny, na pewno po tym czasie zapomni o naszej reklamie, chyba, że w przypadku ulotek zostawi sobie jedną sztukę.
Dobór odpowiedniej formy reklamy, czasu oraz miejsca przeprowadzenia naszej akcji jest równie ważny jak jej treść i wygląd, a czasem jest ważniejszy. Dobry plan to nie tylko lepszy efekt, ale również mniejsze koszty i naprawdę duża satysfakcja z tego, że nie koniecznie potrzebne nam są duże nakłady finansowe aby osiągnąć przyzwoite rezultaty.