Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 982.

Ulotki – od projektu po kolportaż

(2 votes)

Ulotka należy do najstarszych i najpopularniejszych form reklamy. Trudno znaleźć firmę, która choć raz nie korzystała z ulotek przy promowaniu swoich usług. Trudno też znaleźć osobę, która choć raz w ciągu ostatniego roku nie miała w ręku choćby jednej ulotki.

Przeglądając kolejne materiały reklamowe, które znajdujemy w swojej skrzynce pocztowej lub otrzymujemy od kolportera na ulicy często nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile pracy wymaga zorganizowanie tego rodzaju akcji. Aby zyskać o tym pojęcie, poniżej postaramy się przedstawić najważniejsze etapy tego rodzaju akcji.
Większości właścicieli firm, którzy chcą rozpocząć akcję promocyjną z wykorzystaniem ulotek zaczyna od wpisania w wyszukiwarkę internetową hasła „roznoszenie ulotki Warszawa”. Liczą na to, że w ten sposób szybko i bezproblemowo znajdą firmę, która zorganizuje dla nich całą kampanię. Rzeczywiście, w wyniku wyszukiwania otrzymują całą listę firm, których domeną jest profesjonalny kolportaż ulotek. Pytanie tylko, którą z nich powinniśmy wybrać i czym powinniśmy kierować się przy jej wyborze.
Zanim podpiszemy umowę z jakąkolwiek firmą dobrze jest uświadomić sobie, że kolportaż to tylko jeden z wielu etapów akcji promocyjnej, której bazą są ulotki. Wcześniej konieczne będzie chociażby opracowanie projektu samej ulotki i zlecenie jej druku. I tu zaczynają się pierwsze problemy – klienci często nie wiedzą, jakie informacje powinny znaleźć się na ulotce, by przyniosła im spodziewane efekty w postaci wzrostu popularności ich firmy. W rezultacie tworzą ulotki, które są tak przeładowane treścią, że trudno z nich cokolwiek zrozumieć lub wręcz przeciwnie, maksymalnie okrawają treść ulotki, nie zawierając w niej najważniejszych informacji. Aby uniknąć podobnych błędów, już na tym etapie warto skorzystać z pomocy profesjonalnego copywritera. Tekst ulotki, który opracuje będzie nie tylko kompletny i poprawny pod względem merytorycznym i gramatycznym, ale przede wszystkim będzie miał charakter reklamowy. Copywriterzy wykorzystują w swoich tekstach różnego rodzaju sztuczki, których zadaniem jest oddziaływanie na podświadomość odbiorcy i utwierdzanie go w przekonaniu, że dany produkt, czy usługa rzeczywiście są najlepsze. Osoba, która do tej pory nie miała do czynienia z redagowaniem tekstów marketingowych nigdy nie stworzy równie sugestywnej ulotki.
Kolejny etap to opracowanie projektu graficznego. Tu również warto skorzystać z pomocy profesjonalnych grafików. Ulotka musi przyciągać wzrok i prezentować się odpowiednio estetycznie. Pamiętajmy, że stanowi ona swego rodzaju wizytówkę naszej firmy i w oparciu o nią wielu klientów wyrabia sobie pierwszą opinię na jej temat. Warto zatem dołożyć wszelkich starań, by nasza ulotka prezentowała się naprawdę dobrze.
Dopiero kiedy tekst i forma graficzna ulotki są dopracowane, możemy zlecić wydruk naszych ulotek. I w tym przypadku warto postawić na wysoką jakość. Nie musimy za to decydować się na druk w ogromnych ilościach. Drukujemy tylko tyle, ile w danej chwili jest nam potrzebne. Najlepiej wcześniej skonsultować się z firmą, która wykona dla nas plan kolportażu, taką jak Ulotek.com.pl i zorientować się, jak dużo materiałów reklamowych będzie nam potrzebne. W ten sposób unikniemy zbędnych wydatków i będziemy mieli pewność, że wszystkie ulotki, które wydrukujemy zostaną dobrze wykorzystane. Pamiętajmy też, że w każdej chwili, kiedy zajdzie taka potrzeba możemy zdecydować się na dodruk.
Z gotowymi materiałami możemy wybrać się do firmy Ulotek.com.pl, której domeną jest profesjonalny kolportaż ulotek. W konsultacji z jej pracownikami dobierzemy optymalną w naszym wypadku formę kolportażu. W końcu każda firma ma swoją specyfikę, w związku z czym wymaga indywidualnego podejścia przy planowaniu kampanii reklamowej. Kolejnym krokiem jest opracowanie plany kolportażu. Oznacza się w nim obszar, na którym ma być przeprowadzona akcja. Jeśli w grę wchodzi duże miasto, takie jak Warszawa, prawdopodobnie będzie to pojedyncza dzielnica. Obszar dzieli się następnie na rejony, które przypisuje się poszczególnym kolporterom. Później zostaje już tylko wybranie terminu przeprowadzenia akcji.
Sam kolportaż leży w gestii firmy Ulotek.com.pl. To ona dba o najwyższą jakość świadczonych usług i rzetelne wywiązanie się z zadnia. Klient zyskuje dostęp do specjalnego panelu, z pomocą którego może śledzić postępy akcji i kontrolować pracę kolporterów. Sama firma również przeprowadza kilkuetapową kontrolę – wszystko po to, by akcja z wykorzystaniem ulotek przyniosła wymierne korzyści firmie, która ją zamówiła.