Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 982.

Dobry plan roznoszenia ulotek

(1 Vote)

Aby roznoszenie ulotek przyniosło firmie korzyści, należy przede wszystkim zadbać o staranne rozplanowanie działań. Nie wystarczy wydrukowanie ulotek i rozniesienie ich w zupełnie przypadkowy sposób w nadziei na to, że dotrą do właściwych osób, zainteresowanych naszą ofertą.

Aby roznoszenie materiałów reklamowych rzeczywiście okazało się korzystne i opłacalne, niezbędne jest dobry plan kolportażu. Po pierwsze należy zdecydować, gdzie mają być roznoszone nasze ulotki. Miejsce dystrybucji wybieramy tak, by zmaksymalizować szanse na to, że materiały dotrą do osób, które rzeczywiście mogą być zainteresowane ich treścią.
Przykładowo, właściciel punktu ksero powinien zdecydować się na roznoszenie ulotek w pobliżu kampusu, na typowo studenckich osiedlach, a w przypadku niewielkiego osiedlowego warzywniaka, najlepszym wyborem będzie osiedle, na którym się znajduje. Po wybraniu miejsca powinniśmy zaopatrzyć się w jego szczegółowy plan. W dzisiejszych czasach nie powinno stanowić to większego problemu – w sieci działa bardzo wiele stron udostępniających za darmo szczegółowe, aktualne mapy satelitarne. Wystarczy tylko wybrać odpowiednią skalę i wydrukować interesujący nas fragment miasta. Cały teren dobrze jest podzielić na strefy, które ułatwią dalsze planowanie. Ilość stref powinna być dostosowana do ilości kolporterów, którą dysponujemy. Każda osoba roznosząca ulotki, ma przydzielony konkretny rejon i odpowiada za to, by dostarczyć do niego wszystkie przydzielone ulotki we wskazanym czasie. Ułatwia to kontrolowanie poszczególnych kolporterów i ocenę tempa i jakości ich pracy. W dużych miastach, takich jak Warszawa jest to szczególnie istotne. Po rozdzieleniu rejonów kolporterom, każdy z nich powinien otrzymać mapkę ze swoim obszarem i ewentualnymi uwagami co do sposobu wykonywania pracy. Kiedy ustalimy już, gdzie mają być roznoszone nasze ulotki, możemy w dużym przybliżeniu określić ich ilość. W tym celu obliczamy średnią liczbę mieszkań w danym obszarze, doliczając około 10%. Według innej formuły można podzielić całkowitą liczbę mieszkańców zamieszkujących dany rejon przez trzy i na tej podstawie określić ilość niezbędnych materiałów. Dopiero na tym etapie zlecamy drukarni druk ulotek. Pozwoli nam to uniknąć marnotrawstwa i zbędnych wydatków. W końcu każda pojedyncza ulotka kosztuje, nie ma więc sensu zawyżać całkowitego kosztu kampanii promocyjnej, jeśli nie jest to niezbędne. Kolejny krok to wyznaczenie koordynatora, który będzie nadzorował całą kampanię. Do jego obowiązków będzie należało rozwiązywanie wszelkich problemów i wątpliwości, które mogą pojawić się w trakcie wykonywania zlecenia. Koordynator na bieżąco kontroluje także prace kolporterów. Po rozplanowaniu pracy pozostaje już tylko zadbanie o techniczną stronę całego przedsięwzięcia. Trzeba zadbać o odbiór ulotek i dostarczenie ich kolporterom. Na koniec w porozumieniu z klientem wybieramy dogodny dla obu stron termin, w którym będzie odbywał się kolportaż ulotek oraz formy kontroli osób roznoszących ulotki. Tak skonstruowany plan przekłada się na bardzo wysoką efektywność kampanii reklamowej. Poświęcając nieco czasu na zaplanowanie jej w najdrobniejszych detalach możemy zaoszczędzić sporo czasu i nerwów w przyszłości. Jeśli korzystamy z usług profesjonalnej firmy oferującej roznoszenie materiałów reklamowych, przygotowanie takiego planu będzie należało do jej obowiązków. W przeciwnym razie musimy zająć się tym samodzielnie.